Site logo

به اشتراک بگذارید

اخبار کاغذ و مقوا

مزایدات و مناقصات

مجله کاغذ شهر

قیمت روز کاغذ به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت روز کاغذ

ازجمله‌ی کالاهای پرمصرف دنیا، می‌توان به کاغذ اشاره کرد. قیمت کاغذ نه تنها ازنظر تجاری، بلکه ازلحاظ مصرف روزانه‌ نیز، دارای اهمیت‌ بسیاری است. درواقع، کاغذ را می‌توان یکی از عناصر اصلی صنایع دیگر دانست و به همین دلیل، خرید کاغذ برای تمامی مشاغل، ضروری به نظر می‌رسد.

کاغذ سفید

صنایع بسیاری همچون، صنعت چاپ، انتشار کتاب و همچنین، صنعت تبلیغات، به صنعت تولید کاغذ وابسته هستند. علاوه بر این موارد، برای بسته‌بندی مواد خوراکی و کالاهای دیگر نیز، از کاغذ و مقوا استفاده می‌کنند. لزوم استفاده از کاغذ در صنایع مختلف، آن‌ها را وادار به بررسی قیمت خرید مقوا و کاغذ کرده‌ است؛ به همین دلیل، در این مطلب تصمیم داریم، اطلاعاتی کاربردی در رابطه با قیمت کاغذ، در اختیار شما قرار دهیم.

پرفروش‌ترین انواع کاغذ در بازار ایران

پیش از آنکه در رابطه با هزینه و قیمت خرید کاغذ، اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم، بهتر است با پرفروش‌ترین کاغذهای موجود در ایران آشنا شوید.

کاغذ تحریر

از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین نوع کاغذهایی که در حال حاضر درزمینه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به کاغذ تحریر اشاره کرد. در زبان انگلیسی، این نوع کاغذ را با نام Printing and writing paper می‌شناسند؛ چراکه معمولاً برای چاپ کتاب، روزنامه، کاتالوگ و مجله، مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این توضیحات، باید گفت که خرید کاغذ تحریر نسبت به دیگر کاغذها، بیشتر انجام می‌شود.

این نوع کاغذها، دارای سطح چندقسمتی و بافتی خاص هستند که به‌راحتی، جوهر را جذب می‌کنند و به همین دلیل، کیفیت چاپ بر روی آن‌ها، بهتر به نظر می‌رسد.خمیر استفاده‌شده برای تولید این نوع از کاغذها، اصلی‌ترین پارامتر در تعیین کیفیت آ‌ن‌ها به شمار‌ می‌رود.

کاغذ گلاسه

این مدل کاغذها، پوشش دو رو، وزن مناسب و کیفیت بالایی دارند. برای خرید کاغذهای گلاسه، با توجه به اینکه مقاومت بیشتری دارند، باید هزینه بیشتری بپردازید. از ویژگی‌های قابل‌توجه کاغذ گلاسه، می‌توان به سطح براق‌ و کاملاً صاف آن‌ها و پوشش روکش‌دارشان اشاره کرد. همچنین، جذب یکنواخت جوهر توسط کاغذهای گلاسه، به محبوبيت آن‌ها افزوده است.

کاغذ رنگی

کاغذ چسب دار

کاغذهایی که بر اساس مورد مصرفیشان، طرح‌های مختلفی بر روی آن‌ها چاپ‌شده و می‌توان آن‌ها را روی سطوح مختلف چسباند، کاغذ چسب‌ دار نامیده‌ می‌شوند. این مدل کاغذها، دارای یک سطح‌رویی تقریباً شفاف هستند.

از جمله مزایای بی‌نظیر این کاغذ می‌توان به سهولت استفاده، چسبندگی دائمی و قابلیت استفاده در موارد متعدد اشاره کرد. با با خرید کاغذ علی الخصوص خرید کاغذ پشت چسب‌دار، شما به راحتی می‌توانید از این تکنولوژی ساده ولی بسیار کارآمد بهره‌مند شوید و در نهایت، زمان و انرژی خود را برای امور مهم‌تر و خلاقانه‌تر مختص کنید. بنابراین، با داشتن کاغذ پشت چسب‌دار، به تسریع به دنیایی از راحتی و کارایی خواهید پیوست.

مقوا ایندربرد

از رایج‌ترین انواع مقوا موجود در بازار ایران، می‌توان به مقوا ایندربرد اشاره کرد. خرید مقواهای ایندربرد نسبت به دیگر مقواهای موجود، متداول‌تر است؛ چراکه معمولاً در سطوح وسیعی، به‌خصوص در صنعت بسته‌بندی، استفاده می‌شوند. ویژگی‌های خاص این نوع مقوا، به محبوبیت بیشتر آن منجر شده است؛ ازجمله ویژگی‌های آن، می‌توان به روان بودن و دانسیته جرمی بالا اشاره کرد. لازم به ذکر است که مقواهای ایندربرد، با استفاده از مواد بازیافتی تولید می‌شوند؛ به همین دلیل، با محیط‌زیست، بسیار سازگار هستند.

مقوا پشت طوسی

این مدل مقوا را می‌توان نوعی کاغذ ضخیم دانست که درزمینه‌های مختلفی، مورداستفاده قرار می‌گیرد. مانند تمامی مقواها، مقوا پشت طوسی نیز در صنایع بسته‌بندی، جایگاه خاصی دارد. لازم ‌به ذکر است که خرید مقواهای پشت طوسی، از کشورهایی همچون، اندونزی، چین و کره جنوبی انجام می‌شود.

آشنایی با عواملی که بر قیمت روز کاغذ، تأثیر می‌گذارند

پیش از آنکه برای خرید کاغذ اقدام کنید، ابتدا بهتر است در مورد قیمت آن، اطلاعاتی به‌دست آورید. درست مانند هر کالای دیگری در ایران، قیمت کاغذ هم تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار را، در ادامه توضیح می‌دهیم.

کاغذ روزنامه

افزایش قیمت خمیر کاغذ یا مواد خام

از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر روی قیمت خرید مقوا یا کاغذ تأثیر بگذارد، می‌توان به قیمت خمیر کاغذ یا مواد خام موردنیاز برای تولید آن، اشاره کرد. با افزایش قیمت مواد خام و خمیر کاغذ، قیمت کاغذ نیز افزایش پیدا می‌کند. از دیگر دلایل افزایش قیمت کاغذ، می‌توان به افزایش هزینه‌های عملیاتی، کیفیت بالاتر، هزینه‌های ورودی بیشتر و بالا رفتن استانداردهای زیست‌‌محیطی، اشاره کرد.

پیشرفت تکنولوژی و قوانین مربوط به استانداردهای تولید، موجب شده تا اکثر کارخانه‌های موجود در ایران، قادر به تولید خمیر کاغذ نباشند. به همین دلیل، افزایش تقاضای بازار، به افزایش قیمت کاغذ در طی سال‌های اخیر منجر شده است.

هزینه واردات

کاغذ، ازجمله کالاهای وارداتی در ایران به شمار می‌رود و همین مسئله، موجب شده که شرکت‌های بسیاری درزمینه واردات کاغذ فعالیت کنند. با توجه به این موضوع، هزینه‌های مربوط به تعرفه گمرک نیز، به هزینه‌های خرید کاغذ اضافه‌شده و به افزایش قیمت این کالا منجر می‌شوند.

افزایش قیمت حمل‌ونقل کالا

ز دیگر مواردی که به افزایش قیمت خرید مقوا و کاغذ منجر شده، می‌توان به افزایش قیمت حمل‌ونقل اشاره کرد. افزایش میزان تقاضا برای استفاده از کاغذ، موجب شده که شرکت‌های واردکننده، میزان کاغذ بیشتری را وارد کرده و این مسئله، بر روی افزایش تقاضای حمل‌ونقل، تأثیر گذاشته است.

تحریم‌های موجود، افزایش‌ هزینه‌های مربوط به تعمیر ماشین‌های باربری و بالا رفتن نرخ سوخت، همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا هزینه مربوط به حمل‌ونقل توسط وسایل نقلیه مختلف، افزایش پیدا کند. افزایش تعرفه حمل‌ونقل، می‌تواند تا حد زیادی بر روی افزایش قیمت کاغذ و مقوا، تأثیر بگذارد.

تعطیلی بسیاری از کارخانه‌های کاغذسازی

متأسفانه، درحالی‌که تقاضای خرید کاغذ، افزایش پیداکرده است، تعداد زیادی از کارخانه‌های کاغذسازی در ایران، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. هزینه‌های جانبی تولید کاغذ، افزایش فاحشی داشته و همین موضوع باعث شده که بسیاری از تولیدکننده‌ها، قادر به دستیابی به استانداردهای تولید، نباشند. این مسئله، بر روی افزایش تقاضا و افزایش قیمت خرید مقوا و کاغذ، تأثیر بسیاری داشته است. بنابراین سالهاست که به منظور تامین درخواست نیاز صنایع داخلی، واردات کاغذ از کشورهای کره، چین، اسپانیا، آلمان و … انجام می شود.

نوسان نرخ ارز

نوسانات نرخ ارز، از مهم‌ترین مواردی هستند که بر روی قیمت کاغذ و مقوا، تأثیر می‌گذارند؛ چراکه کاغذ، کالایی وارداتی است و خرید آن، باید به‌صورت دلاری انجام شود.

کاغذ رولی

کاهش عرضه

افزایش تقاضای خرید کاغذ و مقوا در چین، یکی از مسائلی است که شاید مشهود نباشد، اما بر روی قیمت کاغذ، تأثیر می‌گذارد. کشور چین، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا، از اصلی‌ترین تولیدکنندگان و بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پالپ و خمیر کاغذ به شمار می‌رود. این مسئله باعث می‌شود که هرچقدر میزان تقاضای کاغذ در چین، افزایش پیدا کند، عرضه کاغذ در جهان با سیر نزولی مواجه شود.

به دنبال اخبار، مقالات، رویدادها و فرصت‌های جدید در صنعت کاغذ و مقوا هستید؟ این منابع را از دست ندهید:

با دنبال کردن این منابع، از تمام تحولات و فرصت‌های موجود در صنعت کاغذ و مقوا آگاه خواهید شد.

علاوه بر این، تعدادی از عناوین خبری و مقالات خواندنی در زیر آورده شده است.

با توجه به تخصیص ارز و حمایت‌های لازم کاغذ به اندازه نیاز بازار وارد شده است

 

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه