Site logo

به اشتراک بگذارید

اخبار کاغذ و مقوا

مزایدات و مناقصات

مجله کاغذ شهر

تغییرات جدید و اساسی در نحوه تخصیص ارز وارداتی کالاها

تخصیص ارز وارداتی کالاها

براساس اصلاحات جدید در آیین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات، از این پس سهمیه ارز وارداتی کالاها توسط کمیته‌ای متشکل از معاون اول رئیس‌جمهور، سازمان برنامه، بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت بهداشت و وزارت نفت تعیین خواهد شد. بر این اساس، امکان ثبت سفارش بیش از سهمیه تعیین شده وجود ندارد.

طبق مصوبه اخیر هیئت وزیران در خصوص اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، ۴ تبصره به ماده ۵ این آیین‌نامه اضافه شده است.

تبصره ۳: برای کالاهایی که به صورت حمل یکسره واردات قطعی می‌شوند، تاریخ ورود کالا به کشور به جای تاریخ تخلیه، ملاک عمل اجرای این ماده خواهد بود.

تبصره ۴: واردات قطعی کالاهایی که تا سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این تصویب‌نامه در اماکن گمرکی یا مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی تخلیه شده و یا از طریق حمل یکسره وارد کشور می‌شوند، با ثبت سفارش پس از تخلیه کالا و یا پس از ورود به کشور در خصوص حمل یکسره نیز امکان‌پذیر است.

تبصره ۵: واردات قطعی کالاهای موضوع مواد (۷۹)، (۸۷) و (۱۰۲) آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی با ثبت سفارش پس از تخلیه کالا و یا پس از ورود به کشور در خصوص حمل یکسره نیز با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط امکان‌پذیر است.

تخصیص ارز وارداتی کالاها

تغییر اساسی شیوه سهمیه‌بندی ارز وارداتی کالاها

تبصره ۶: کارگروهی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و با عضویت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی و نفت سقف منابع ارزی برای واردات کالا را به صورت فصلی تعیین و اعلام می‌کند. این کارگروه متناسب با منابع ارزی مذکور، سقف‌های ثبت سفارش و ثبت آماری واردات کالا به کشور را نیز به تفکیک هر یک از وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی به صورت فصلی تعیین می‌کند. سقف‌های مذکور در سامانه جامع تجارت اعمال و به صورت سیستمی پایش می‌شود و امکان صدور ثبت سفارش و ثبت آماری مازاد وجود نخواهد داشت.

با توجه به تبصره ۶ که به ماده ۵ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات الحاق شده است، نحوه تصمیم‌گیری تخصیص ارز به کالاها تغییر کرده است.

برای اطلاع از آخرین اخبار و نمایشگاه و رویدادهای صنعت کاغذ و مقوا، مناقصات و مزایدات، و همچنین مطالعه مقالات تخصصی در این زمینه، به مجله کاغذ و مقوا مراجعه کنید.

ثبات بازار کاغذ در شروع تابستان

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه